شرکت مهان گستران سبز پویش مجری پروژه های سمپاشی،ضد عفونی و گند زدایی ******* پاکسازی تخصصی اماکن از حشرات و جانوران موذی ******* انجام کلیه عملیات مبارزه با آفات انباری و بهداشتی ******* حذف کلیه عوامل مخرب و بیماری زا در محیط های اداری،صنعتی و مسکونی ******* ضدعفونی و صدور گواهی قرنطینه برای انبارها،کاللاها و محصولات صادراتی ******* تماس با متخصصین ما ارمغان امنیت خاطر شما

»» دراکولا،سوسک تاول زا

 


این حشرات در ایران متعلق به سه خانواده Meloidae و Staphylinidae و Oedemeridae هستند. سوسک های خانواده استافیلینیده به ویژه در مناطق شمالی کشور آسیب زیاد

ی به انسان می رسانند و تحت عنوان های دراکولا، بند، شب‌سوت، شب‌سوز، چی‌سوان، تله ‌مورچونه، تله‌گز، زرخ ‌پوتار،و… معروفند. با وجود این در اکثر نقاط مرطوب و گرم می توان آنها را یافت.

گونه مهمی که بیشترین

تماس با انسان را دارد سوسک پدروس  است. این حشره دارای بدنی باریک، بلند و نرم به طول 10 تا 15 میلیمتر، سیاه رنگ و دارای یک کمربند قرمز که در واقع بالپوش های کوچک آن است می باشد. سوسک

های ملوئیده هم حدود 20 تا 25 میلیمتر طول دارند و در تعدادی از آنها بالهای جلویی همانند کفشدوزک ها دارای لکه های قرمز و سیاه است.

مایعات درون بدن این حشرات تاول زا است که در موقع احساس خطر ترشح می کنند و یا در صورتی که روی پوست بدن له شوند از آنها خارج می شود.این حشرات در فصل‌های بهار تا پاییز در مزارع برنج، ذرت، پنبه، و کنار جویبارها و دریاچه‌های آب شیرین فعالیت دارند و بر اثر له شدن آنها بر روی پوست بدن ایجاد التهاب پوستی همراه با خارش می‌کنند و متعاقب آن تاول‌هایی ظاهر و سپس زخم‌های جلدی ایجاد می‌گردد. این زخم‌ها بیشتر بر روی پا ؛ بازو ؛گردن و نقاط باز بدن ایجاد می‌شود.
سوسك هاي خانواده Oedemeridae اصطلاحا تحت عنوان سوسك هاي تاولزاي دروغي ناميده مي شوند گرچه اخيرا به آنها سوسك هاي گرده خوار هم گفته مي شود. سوسك هاي بالغ داراي كانتاريدين در مايعات بدنشان هستند و براي دفاع از خود از آن استفاده مي كنند. اكثر افراد اين خانواده كه حدود ۱۵۰۰ گونه را در بر مي گيرد داراي بدن لوله اي شكل و با رنگ هاي درخشان هستند.

اهمیت پزشکی:

تماس با آنها و در واقع مایعات بدنشان منجر به ایجاد تاول و التهاب بر روی پوست بدن می شود.
عوارض این بیماری عبارتند از:
قرمزی همراه با خارش که 24 ساعت پس از تماس آغاز می‌شود و بعد از 48 ساعت تاول‌های وزیکولی ظاهر می‌شوند و به تریج گسترش می‌یابندو طی 48 ساعت به حداکثر می‌رسند. پس از آن مرحله‌ی پوسته پوسته شدن و ریختن پوست فرا می‌رسد و لکه رنگی به مدت یک ماه یا بیشتر باقی می‌ماند.
اگر عوارض شدیدتر باشد (مثلا ناشی از له شدن چند حشره روی پوست) علائمی چون تب، دردهای عصبی، درد مفاصل، و استفراغ هم دیده می‌شود. حتی ممکن است ناراحتی چند ماه طول بکشد و عفونت‌های ثانویه، التهاب صندوق صماخ گوش میانی، و عوارض چشمی به آن اضافه شود.درمان: معمولا تاولهای ناشی از تماس با این سوسکها وخیم نیستند و در طی چند روز در صورتی که خاریده نشوند جذب خواهند شد. تاولها حتی در صورت خاراندن در طی 7 تا 10 روز بهبود می یابند. قسمتهای آسیب دیده را باید با آب و صابون شست و پانسمان کرد تا زمانیکه تاولها جذب شوند. استفاده از کرمها یا پمادهای آنتی بیوتیک جلوی عفونت ثانویه را می گیرد. آب تاولهای بزرگ و تاولهای موجود بر روی پاها را که سائیده و پاره می شوند، باید خالی کرد و پس از کاربرد داروهای ضدعفونی کننده، محل تاول را پانسمان نمود. این سوسک ها و ترشحات آنها در صورتی که خورده شوند ممکن است تهوع، اسهال، استفراغ و درد شکم ایجاد کنند. 


مشخصات عمومی
حشره‌ای است دورنگ، با بدنی باریک و کشیده به طول 7 میلی‌مترکه دارای سری گرد به رنگ سیاه و بال‌پوش‌های کوتاهی به رنگ‌های گوناگون می باشد.
بیماری‌زایی:
آسیب‌های ناشی از این حشرات به هنگام له شدن و تماس خونشان با پوست به وجود می‌آید و به سبب ظاهر خطی این التهاب ها  به آن درماتیت خطی گفته می‌شود.
عوارض این بیماری عبارتند از:
قرمزی همراه با خارش که 24 ساعت پس از تماس آغاز می‌شود و بعد از 48 ساعت تاول‌های وزیکولی ظاهر می‌شوند و به تریج گسترش می‌یابندو طی 48 ساعت به حداکثر می‌رسند. پس از آن مرحله‌ی پوسته پوسته شدن و ریختن پوست فرا می‌رسد و لکه رنگی به مدت یک ماه یا بیشتر باقی می‌ماند.
اگر عوارض شدیدتر باشد (مثلا ناشی از له شدن چند حشره روی پوست) علائمی چون تب، دردهای عصبی، درد مفاصل، و استفراغ هم دیده می‌شود. حتی ممکن است ناراحتی چند ماه طول بکشد و عفونت‌های ثانویه، التهاب صندوق صماخ گوش میانی، و عوارض چشمی به آن اضافه شود.
 درمان:
برای جلوگیری از گسترش بیشتر ضایعات به هیچ وجه محل آسیب را نخارانند.
مصرف خشک آنتی‌بیوتیک‌ها همراه با مخلوطی از پودر تالک و اکسیددوزنگ درمان مناسبی است
برای رفع خارش می‌توان از آنتی‌هیستامین استفاده کرد.

تمامی حقوق اين سايت براي شرکت مهان گستران سبز پویش محفوظ است
Copyright © 2010 By M.G.S.P Co , All Rights Reserved . Powered By D.P.G